Mikrodermoabrazija i dermoabrazija - Sve što treba da znate
Saznajte sve o mikrodermoabraziji i dermoabraziji - kako se rade, koliko traju, koliko koštaju i koje probleme rešavaju. Iskustva i saveti.
Mikrodermoabrazija i dermoabrazija - Sve što treba da znate
U potrazi za rešenjem za ožiljke, fleke ili proširene pore? Mikrodermoabrazija i dermoabrazija su dva popularna kozmetička tretmana koja mogu pomoći. U ovom članku ćemo detaljno objasniti šta su ovi tretmani, kako funkcionišu, koliko koštaju i koja su iskustva ljudi koji su ih probali.
Šta je mikrodermoabrazija?
Mikrodermoabrazija je neinvazivna procedura površinskog uklanjanja mrtvih ćelija kože (stratum korneuma). Ovaj tretman efikasno redukuje fine bore, fleke na licu i sitne ožiljke od akni. Postupkom se stimuliše obnavljanje kožnih ćelija i stvaranje kolagenih vlakana.
Postupak se zasniva na dejstvu mikrokristala ili dijamantskih glava koji se sistemom aspiracije nanose na kožu, vršeći pri tome piling i čineći kožu glatkom. Rezultati su konzistentni i trajni, a koža se nakon tretmana brzo poboljšava.
Kako se obavlja tretman?
Tretman podrazumeva površnu abraziju epiderma kože. Mikrodermoabrazija se može kombinovati i sa hemijskim pilingom što pojačava efekat. Postupak traje oko 30 minuta, a potrebno je uraditi u proseku 4-6 tretmana u razmaku od 2 do 3 nedelje.
Koje probleme rešava mikrodermoabrazija?
- Suncem oštećenu kožu
- Hiperpigmentaciju i staracke pege
- Ožiljke od akni
- Proširene pore
- Fine bore
- Neravnine na koži
Da li je tretman bolan?
Tretman je bezbolan i obavlja se bez lokalne anestezije. Može se osetiti blago peckanje ili nelagodnost, ali nije bolno. Nakon tretmana može doći do blagog crvenila koje obično nestaje za nekoliko sati.
Da li postoje preduslovi za tretman?
Predugov za obavljanje tretmana je da koza bude zdrava. Ne preporučuje se osobama sa veoma osetljivom kožom ili upaljenim aknama. Pacijentkinja treba da ima čisto lice bez šminke i kreme pre samog tretmana.
Oporavak i nega nakon tretmana
Nakon tretmana ne sme se izlagati suncu zbog iritacije i stvaranja dodatnih pigmentacija. Preporučuje se korišćenje kreme sa visokim zaštitnim faktorom (SPF 50+). Oporavak zavisi od tipa kože i obično traje 1-7 dana. Koža može da se ljušti 2-3 dana nakon tretmana.
Koliko često se može raditi?
Preporučuje se da se tretman radi dva puta godišnje, uglavnom u jesenje i zimskom periodu kada nema intenzivnog sunca.
Razlika između mikrodermoabrazije i dermoabrazije
Dermoabrazija je agresivniji postupak od mikrodermoabrazije i uklanja dublje slojeve kože. Koristi se za ozbiljnije ožiljke i zahteva duži period oporavka. Mikrodermoabrazija je blaža varijanta sa bržim oporavkom.
Iskustva i saveti
Mnoge osobe koje su probale mikrodermoabraziju zadovoljne su rezultatima. Evo nekih iskustava:
"Posle 4 tretmana mikrodermoabrazije dijamantnim glavama, moje lice je postalo znatno glatkije. Pore su se smanjile, a ožiljci od akni su postali manje vidljivi. Koža je blistavija i zdravija."
"Imala sam problema sa flekama od sunca i proširenim porama. Posle serije od 5 tretmana, fleke su izbledele, a pore su se smanjile. Jedino što je koža bila osetljiva prva 2 dana posle svakog tretmana."
Na šta obratiti pažnju?
Važno je da tretman obavlja stručno lice - dermatolog ili obučeni kozmetičar. Loše izvedena mikrodermoabrazija može dovesti do oštećenja kože i nedostatka rezultata. Uvek se konsultujte sa stručnjacima pre odluke o tretmanu.
Cene tretmana
Cene mikrodermoabrazije variraju u zavisnosti od salona i grada:
- Kristalna mikrodermoabrazija: 1.500-2.500 dinara po tretmanu
- Dijamantska mikrodermoabrazija: 3.000-3.500 dinara po tretmanu
- Kombinacija sa hemijskim pilingom: 4.000-6.000 dinara
Zaključak
Mikrodermoabrazija je efikasan tretman za poboljšanje kvaliteta kože, uklanjanje fleka i smanjivanje ožiljaka. Za najbolje rezultate potrebno je odraditi seriju tretmana i pridržavati se saveta stručnjaka o nezi kože nakon postupka. Uvek se obratite proverenim salonima i ordinacijama da biste izbegli neželjene efekte.